Latkowski.com Latkowski.com
Powrót

2024-02-20

Kto będzie nadzorował sprawę GetBack w prokuraturze? Decydujący czas dla Czarneckiego, Osieckiego i Abris

Według prokuratorów, rok 2023 miał być kluczowy dla sprawy GetBack, okazało się, że po zmianach politycznych, ten rok takim się stanie.

Prokuratura-regionalna-warszawa-getback-latkowski.jpg

W poniedziałek powołano nowego zastępcę prokuratora regionalnego w Warszawie, został nim Tomasz Nowicki. Odwołany prokurator Wojciech Smoleń był kierownikiem zespołu ds. GetBack, więc Nowickiemu przypadnie nadzór nad sprawą GetBack.

To nie jedyna zmiana, jaka szykuje się w prokuraturze. Kwestią czasu jest odwołanie naczelnika pierwszego wydziału do spraw przestępczości gospodarczej w prokuraturze regionalnej, prokuratora Przemysława Baranowskiego. 

O prokuratorze Nowickim wśród prokuratorów panuje dobra opinia.

- Zrównoważony, na Pradze w okręgu pracował zarówno na odcinku śledczym jak i gospodarczym – słyszę.

Kolejny rozmówca tak komentuje zmiany w prokuraturze w kontekście sprawy GetBack:

- Mam wrażenie, że póki co nową ekipę afera GetBack nie obchodzi, więc trzeba poczekać na decyzje. Pewnie nie będzie już zespołu do tej sprawy, tylko ciśnienie na szybkie skończenie otwartych wątków. Atmosfera w prokuraturze na Krakowskim jest nienajgorsza. Każdy liczył się, szczególnie po 15 października, że dojdzie do zmian kadrowych.

Co z Osieckim, Czarneckim i Abris?

To decydujący czas dla Piotra Osieckiego, który trzy razy trafiał do aresztu w tej samej sprawie. Kaucja za jego wolność jest rekordowa w historii polskiego sądownictwa, wyniosła 108 mln zł.  Prokuratura pomimo długiego upływu czasu nadal nie posłała do sądu aktu oskarżenia. Osiecki nie zamierza odpuścić. Ostatnio w jego sprawę zaangażował się "znany mecenas".  Ma także wsparcie różnych środowisk. W apelu opublikowanym na stronie fundacji Otwarty Dialog do prokuratora generalnego Adama Bondara postuluje się przeprowadzenia efektywnego przeglądu szeregu spraw o podłożu politycznym, wymieniana jest także osoba Piotra Osieckiego. Na apel minister Bodnar odpowiedział, że "w pełni podziela przekonanie o konieczności przeprowadzenia efektywnego przeglądu i analizy spraw, w zakresie których zachodzą jakiekolwiek podejrzenia, że mogły być motywowane politycznie".

- O ile wątkowi Leszka Czarneckiego wróżę kapitulację z powodów politycznych, prokurator Kwiecińska (prowadząca wątek, od aut.) nie będzie tak mocna by cokolwiek przeforsować, to co do funduszu Abris pewnie trzeba poczekać na następcę prokuratora Baranowskiego. Naczelniczką ma zostać prokurator Joanna Chojnowska, ta co była w GetBacku na początku – relacjonuje mój kolejny rozmówca, ale zaznacza, że to spekulacje.

Byłaby to ważna zmiana. Przypomnę, że prokurator Chojnowska została odsunięta od śledztwa w 2018 roku, wraz z Ewą Domagalską-Szulewicz. Decyzję podjął prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Jak podawała Gazeta Wyborcza, za swoimi informatorami: „tuż przed kluczowymi decyzjami w sprawie GetBacku – czyli aresztem dla byłego prezesa – z szefowania zespołem zrezygnowała Katarzyna Calów-Jaszewska. Od prokuratorów słyszymy, że „rzuciła kwitem”, bo miała mieć inną koncepcję śledztwa niż góra i na tamtym etapie nie zgadzała się na zatrzymania i areszty.” 

Według prokuratorów, rok 2023 miał być kluczowy dla sprawy GetBack, okazało się, że po zmianach politycznych, ten rok takim się stanie.

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo” na konto nr: 38 1090 1694 0000 0001 3065 4695

Wspieraj >>>


Tutaj możesz kupić moje książki

Sklep

Rozważ wsparcie serwisu latkowski.com, moich projektów książkowych, filmowych oraz dziennikarskich śledztw. Nawet niewielkie finansowe wpłaty mają wielkie znaczenie.

Darowizny mogą Państwo dokonywać poprzez Fundację „Wolne Słowo”

Wesprzyj
0